IWC

14. 7. 2016

Odteraz SVETOVÁ ZNAČKA ZO SCHAFFHAUSENU vo Watch de Luxe Eurovea

IWC

Schaffhausen v severnej časti Švajčiarska, domov značky IWC, leží na hraniciach s Nemeckom. IWC sa tým osamostatňuje od hodinárstiev v západnej, prevažne francúzsky hovoriacej časti krajiny, a jej odvaha je zúročená úspechom, čoho dôkazom je jej šesť kolekcií.

Na čele značky stojí už viac ako desať rokov George Kern, jeden z najtalentovanejších manažérov, ktorý svoj talent potvrdzuje aj tým, že okrem iného dočasne spravuje tiež značky Baume&Mercier a Roger Dubuis. Jemu ďakujeme za to, že týchto šesť kolekcií bolo zahrnutých medzi tých šesť tém v sortimente IWC, z ktorej sa každoročne obnovuje jedna.

Jednotlivé tematické okruhy zahŕňajú širokú škálu: od modelov Portofino predstavujúcich uvoľnený, ľahký životný štýl, cez modely Ingenieur a Pilot´s, technické inovácie od Da Vinciho, Aquatimer, až po modely Portugieser spájajúce sa s plavbou alebo cestovaním.

Portofino

Oddych, relax, odpočinok a, samozrejme, štýlová elegancia – tieto slová môžu napadnúť tomu, kto aspoň raz navštívil najpôvabnejší zálivček v Portofine. Malebná rybárska dedinka sa ešte v XIX. storočí stala obľúbeným miestom na odpočinok anglickej a škandinávskej aristokracie. A po necelom storočí sa toto miesto živilo už nielen rybárstvom, ale aj turizmom. V polovici XX. storočia začali Portofino navštevovať filmové hviezdy. Portofino je najmladšou kolekciou IWC, ale aj napriek tomu jej korene siahajú o generáciu dozadu. Bolo veľkou výzvou zachytiť v jediných hodinkách pocit slnečného Stredomoria, ale výsledok hovorí sám za seba. Má jednoduché línie a nevyjadruje strohosť ako štýl Bauhausu, ale práve naopak, uprednostňuje uvoľnený štýl a primeranú exkluzivitu mu prepožičiava zlaté puzdro a strieborný ciferník. Vďaka tomu i po niekoľkoročnej pauze máme aj dnes také modely v kolekcii Portofino, ktoré dokážu osloviť ženy dnešnej doby.

Portugieser

V očiach nadšencov je Portugieser večným klasikom z radu IWC. Je to najstarší model tejto generácie a svoje 75. výročie oslavuje práve v roku 2015. Medzi jubilejnými kúskami môžeme nájsť model, ktorý je ako dvojník pôvodného Portugiesera. Hodinky tohto radu sú vhodné na plachtenie, cestovanie, a keď si ich lepšie obzrieme, bude nám jasné prečo. V 30. rokoch bola táto značka vyhľadávaná najmä portugalskými obchodníkmi s vínami, aby si na svoje cesty zabezpečili dobre čitateľné a veľmi presné hodinky. Vtedajšie strojčeky ešte nevedeli ponúknuť presnosť, ktorú zákazníci očakávali, a tak IWC použil strojček z vreckových hodiniek, ktorý sa neskôr objavil aj v náramkových hodinkách. Hodinky neboli najmenšie, ale práve ich veľkosť bola dlho identitou modelu Portugieser. Veľká zmena prišla v 90. rokoch, a odvtedy sa objavujú väčšie a väčšie hodinky aj u Portugiesera. Pre tieto hodinky je dominantná klasika a elegancia, čo tiež prislúcha aj ich mechanizmu, či hovoríme o klasických hodinkách zobrazujúcich hodiny, minúty a sekundy, o hodinkách s tourbillonom alebo s minútovou repetíciou, alebo nastaviteľných raz ročne, vždy vo februári. Hodinky s večným kalendárom nás zbavujú tejto povinnosti, avšak sú cenovo náročnejšie. Na hodinkách Annual Calendar nachádzame prvky histórie, a teda majú modrý ciferník, ktorý sa dnes dožíva svojej renesancie. Malý červený fliačik odkazuje na Portugiesera iného druhu, a teda na to, čo si môžeme kedykoľvek dopriať z pohára.

Pilot’s watch

Pilot’s watches sa po prvý krát objavili v roku 1936 počas zlatého veku vývoja letectva. Odvtedy sa stali široko používané profesionálnymi letcami a obdivované mnohými ľuďmi na celom svete. Už 80 rokov IWC vyrába robustné a spoľahlivé Pilot’s hodinky zodpovedajúce vojenským štandardom. Hodinky a chronografy majú veľké rozpätie funkcií, a aj keď sú klasické dizajnom, sú konštruované s použitím moderných high-tech materiálov ako keramika a titán. Hodinky kolekcie IWC Pilot’s watch sú elegantné a luxusné, a zároveň športové a primerane jednoduché tak, aby boli vhodné pre akúkoľvek príležitosť.

Aquatimer

Kolekcia AQUATIMER odštartovala v roku 1967 vďaka rastúcej popularite potápania. Tak ako súčasné modely, aj pôvodný Aquatimer mal vnútornú rotujúcu fazetu slúžiacu na meranie časov potápania. V 1982 IWC vyrobilo prvé hodinky s vonkajšou rotujúcou fazetou, jasne fosforeskujúcou a vodeodolnou do 2000 metrov. IWC Aquatimer sú výrazné športové hodinky pre mužov. Sú vyrobené z trvanlivej masívnej nehrdzavejúcej ocele rovnako ako z ľahkého a odolného titánu. Tieto hodinky, ktoré sa hrdia samo naťahovacími automatickými a chronografickými strojčekmi, vyzerajú skvele na každom zápästí.